Hakkımızda

IHLARA TERMAL TATİL KÖYÜ GENEL TESİS BİLGİLERİ

Ihlara Termal Tatil Köyü,

Tatil Köyümüz, dünyanin 8.harikası ,Arizona kanyonundan sonraki en büyük vadisi,içerisinde yüzlerce kilise ve yeraltı şehirlerine ev sahiplği yapan 14 km.uzunluğundaki Ihlara Vadisi'nin hemen yanıbaşındadır.Vadiye uzaklığı sadece 2 km.dir.Ayrıca odalarımız vadi ve doyumsuz Hasandağ manzaralıdır.

Türkiye'nin mineral yönünden en zengin kaplıca suyuna sahip otelidir.İçerdiği 1 lt.suda 7609mg.mineral zenginliği ile bugün termal kaplıca suyunun tedavi edici özelliğini iyi bilen bütün bilim çevrelerince tavsiye edilmektedir.4 yıldız konforunu 50şer m2 lik odalarda ailenizle birlikte rahat ve huzurlu bir şekilde yaşayabilirsiniz.Ihlara Termal Tatil Köyü bütün odalarında kaplıca suyunu 24 saat kullanabileceğiniz emsalsiz bir tatil olanağı sunuyor.

TATİL KÖYÜ ÖZELLİKLERİ

Tatil Köyümüz 30.000m2 arazi üzerine kurulmuş birbirinden bağımsız 30 farklı binadan oluşmaktadır.Binaların her birinde 4 veya 8 tane apart 1+1 daireler bulunmaktadır.Her bir daire 50'şer m2 olup oturma odası,yatak odası,banyo ve wc bulunmaktadır. Ayrıca odalarımızda lcd tv ve mini buzdolabı standarttır.Tüm odalarımızda 24 saat sıcak su ve termal su mevcuttur.Toplam 110 apart dairemiz mevcuttur ve 300 yatak kapasitemiz bulunmaktadır.

TESİS OLANAKLARI

-Bay ve bayan ayrı 240m2 ve 140m2 termal kaplıca havuzları

-Spor salonları

-Bay -bayan ayrı sauna

-Oyun salonu(tavla,satranç vs.)

-Masa tenisi ,bilardo ve langırt

-Çocuk oyun parkları 3 ayrı bölgede

-Trombolin

-Voleybol sahası

-100 kişilik konferans salonu

-200 kişilik konferans salonu

-120 ve 100 kişilik iki adet restaurant

-120 kişilik açık bahçe restaurant

-Mescit

-Market


ZİGA KAPLICALARI TARİHİ

Kadim zamanlarda ismi Argan (Argaious) olarak geçen Hasandağı, yamaçlarında Roma'nın en büyük askeri garnizonlarından biri olan Nora'ya ev sahipliği yapıyordu. 

Çağdaşı olan Zeugma (Hasankeyf) ve İskenderiye gibi Nora'da görkemli yapılara ve sanat eserlerine sahipti. Arkeologların ve bilim adamlarının araştırmasına göre Nora şehrindeki asker ve komutanları için Roma İmparatorluğu Ziğa Kaplıcalarının bulunduğu yere bir hamam yaptırır. Bu hamamda askerlerin suya girerek dinlenmeleri, sağlıklı ve zinde olmaları sağlanırdı. Zaman içinde seferlerden önce Nora'daki Roma ordusunun bu suda 3 gün kalmaları gelenek haline gelmiştir. 

Roma ordusunda askeri eğitim kadar Ziga Kaplıca suyunu kullanmanın önemli olduğuna dair inanış zamanla bir kült haline geldi. Tarihi bu kadar derinlere giden Ziğa Kaplıcaları Khı Lara kökünden gelen Ihlara Vadisine de isim vermiştir. Ihlara (Ilık su) manasına gelmektedir.

Ihlara Termal Tatil Köyü,Ihlara Vadisi’nin ve Selime Peri Pacalarının hemen yanında Nora Antik Viranşehir’e 15 Km uzaklıktadır.